Mommysavers › Forums › Frugal/Simple Living › Spending Less and Saving More › Money Saving Tips: Food › Feeding my family of 3 for under $100 a week
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Feeding my family of 3 for under $100 a week

post #1 of 18
Thread Starter 
Hi Everyone!

I am looking for ideas on how to make my grocery budget strrreeeetccchh as much as possible while staying away from processed 'convience' foods. I currently have a weekly grocery budget of $80 to feed my family of 3- including a 15 month old toddler who all of a sudden has become very picky.
I want to include fresh veggies and healthy snacks but I am finding it very hard even with shopping the sales and using coupons.

Thanks a bunch!
post #2 of 18
I feed my family of 5 for that amount and we eat a ton of fresh foods. I know many of these ladies have an even smaller bill so they should be able to offer great advice.
I think alot depends on where you live, how much food it, etc. Are you already buying store brand/shopping at the cheapest store? I've started growing some veggies in a home garden, hopefully that will take my produce bill down.
post #3 of 18
Thread Starter 
Thanks! I live in the Northeast....prices are always HIGHER up here...it stinks! I also live in a condo/glorified apartment so unfortunately a garden isn't an option for me...although I miss having one! Had a great one when I lived with my parents eons ago!
post #4 of 18
I feed my family of 5 for just a little less then that. We eat a lot of fresh veggies and fruits. I usually don't buy convience foods either. I also don't buy a lot of snacks. I will make muffins and cookies but other then that our snacks are fruit, veggies, and yogurt. I buy store brand whenever I can. For my meat I check my small local grocery store for the meat that is on clearance. It is the meat that needs to get eaten of frozen that day but its usually a great price. My produce I buy a lot of it in season.
post #5 of 18
Quote:
Originally Posted by Blondie77 View Post

Thanks! I live in the Northeast....prices are always HIGHER up here...it stinks! I also live in a condo/glorified apartment so unfortunately a garden isn't an option for me...although I miss having one! Had a great one when I lived with my parents eons ago!

ARe you anywhere near a SHOPRITE????

I have found that they hands down have the BEST sales every week. And they double coupons up to $1, so if you have a .75 coupon, it gets double to 1.50 off 1 item! I feed my family of 5 for around $100 a week or less if I can. Last week Shoprite had pork loin for .99/lb, so I bought one, and portioned it out, I'll get 5 meals out of that. I watch thier cereal sales. Last week they had Quaker granola bars for 1.99 each, and I had $1/2 coupon.

The best way I can advice you to shop is to just watch your sales as closely as possible, then try to use coupons to your advantage as well. If you have to, you might have to travel to several diffrent stores till you can build up a decent stock pile. Once you have a nice stockpile going of boxed items, canned goods, and frozen items, you will find that you only have to stock up on fresh fruits and veggies once a week and that will bring your bill WAAAY down.

HTHs!!
post #6 of 18
Thread Starter 
Missystuy- I do live near Shoprite and actually do all my shopping there. I was there this morning actually. My deal of the day was Fiber One cereal $2.49 a box. I bought 2 boxes and a box of Fiber 1 muffin mix....a coupon for $.75 for one and another for $1.00 off another cereal and the muffins bought together...then buy 3 products and get a toaster pastry for free. $10 worth of products for $5.50 I was proud of myself =)

Thanks for the tips!!!
post #7 of 18
My advice would be to just ask the produce manager what day they mark down their prices. For us, the Ingles has great deals of Friday's. Their meats are marked way down and their fruits/veggies as well. It isn't always an expiration thing either. Last week I bought a bag of green bananas for $1.49 and there must have been 14 bananas in that bag. (There are 5 of us so they won't waste.) They had just received a huge shipment of new ones and they were trying to get rid of as many as possible.

It was the same with their meat. Their b/s chicken breasts were $3.99 for a family size package. So, I bought 3 packages. It was less that $1.30 a pound.

If you don't want to ask, then I suggest you hit them every day one week and just see when the bargains are best.

Oh, we are on a food budget of $400 a month as well.
post #8 of 18
Quote:
Originally Posted by 2girlsmom View Post

I feed my family of 5 for just a little less then that. We eat a lot of fresh veggies and fruits. I usually don't buy convience foods either. I also don't buy a lot of snacks. I will make muffins and cookies but other then that our snacks are fruit, veggies, and yogurt. I buy store brand whenever I can. For my meat I check my small local grocery store for the meat that is on clearance. It is the meat that needs to get eaten of frozen that day but its usually a great price. My produce I buy a lot of it in season.

Same here! I second not buying many snacks or convenience foods, my toddler has plenty to snack on without buying many of the snack foods offered. Pretty much the only snack foods I buy are wheat crackers, juice boxes and organic yogurt in a tube. No cheese sticks here, I buy the 2.5 blocks of cheese and just cut off a slice. I also bake cookies and muffins once a week for snacks.

I stock up on the few convenience foods I buy when they go on sale (for ex: I like the whole grain and all natural rice a ronis, I usually use one a week, so when they are 10/10 I will buy 5 of them and it lasts me awhile) I also stock up on flour, sugar, pasta, black beans, natural pasta sauce, canned whole tomatoes, tomato sauce and frozen spinach when they go on sale.

When I buy chicken (which never seems to go in the clearance meat section here), I buy the large packs on sale and portion them out into freezer bags and freeze them. Chicken leg quarters are great for this and very versatile, you can bake them whole, cut them apart or shred the meat and make stock from the the bone. Whole chickens are also a great deal, we get at least three meals out of one chicken (roasted chicken, use some in pasta or make chicken burritos, boil carcass and make stock for soup) When whole chickens go on sale I buy 2 or 3 and stick them in the freezer. I like to use ground turkey in many dishes, I buy the 1.25 lb packs when they are BOGO free. When I add meat to a dish like pasta, I only add about 1/2 pound. With tacos or enchiladas, I often use 1/2 lb of meat and mix it with refried beans.

We eat LOTS of fresh fruits and veggies. I buy seasonally, right now we are eating a lot of oranges, apples, lettuce, winter squash and artichokes.

I menu plan every week: first I look at what I have in the house (meat in the freezer, produce, pantry items, etc) and I write down what meals I can make with them and make a list of what I need to complete the meals and the usual weekly buys. I organize my list by the sections of the store to help me not forget any items and avoid having to go back. I always have a couple of easy meals each week in my menu (BLT's, quick pasta) to help avoid take out on tired nights.

We live in the SF Bay Area and it's ridiculously expensive, we are a family of 2 adults, 1 toddler, 1 dog and 2 cats and I spend $80-90/week on all of our supplies without using coupons (we don't eat or use many of the products offered). I shop once a week, often going to two stores (regular grocery store and Trader Joe's)
post #9 of 18
Quote:
Originally Posted by Blondie77 View Post

Missystuy- I do live near Shoprite and actually do all my shopping there. I was there this morning actually. My deal of the day was Fiber One cereal $2.49 a box. I bought 2 boxes and a box of Fiber 1 muffin mix....a coupon for $.75 for one and another for $1.00 off another cereal and the muffins bought together...then buy 3 products and get a toaster pastry for free. $10 worth of products for $5.50 I was proud of myself =)

Thanks for the tips!!!

OH good! I do the shoprite thread here once a week in Grocery bargains, (though I havn't done it yet this week) Keep watching and there are some GREAT coupon deals! I just saw one for Nature Vally Bars!
post #10 of 18
I feed my family of 5, (2 adults, 2 teenagers, 1 8yo and a cat) for just over 100/week. We grow our vegtables in the summer and a lot of them get frozen. I still have green peppers, green beans and tomatoes in the freezer and they are so good! I usually hit up the bigger sales and stock up with what is allowed. Sometimes I tend to spend more than my average but it pays off in the end. I also plan menues with what I have. I personally do not plan anything I do not already have supper wise. We usually have enough for 30 days worth in the house and then some. I usually do not use coupons because most of the food I but is already cheap or generic.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Money Saving Tips: Food
Mommysavers › Forums › Frugal/Simple Living › Spending Less and Saving More › Money Saving Tips: Food › Feeding my family of 3 for under $100 a week