Mommysavers › Forums › Frugal/Simple Living › Spending Less and Saving More › Money Saving Tips: Food › SNAP Food challenge - $4/person/day
New Posts  All Forums:Forum Nav:

SNAP Food challenge - $4/person/day - Page 2

post #11 of 23

Articles like this seem to feature the most ignorant shoppers.  For example, 

 

Quote:
"I don't think I ever really stepped back and thought, 'How much does the food on my plate actually cost?'" he told Yahoo! Shine.  

 

 

Our family of four's food bill is less than that.  We do eat out at least once a week and that doesn't count the kids' lunches at school, but I also know I could do better with our budget if we were financially strapped.  Splurges on food is something we allow ourselves because we can afford it, and we enjoy it.

post #12 of 23
I think most people must really be that ignorant about how much their food costs and how much they could be saving. Otherwise, why would the benefits be so high? Or the "average amount Americans spend on food" that we laugh about?
post #13 of 23

I read a blog by a guy high up at Panera who decided to do the SNAP challenge to see if he could eat on $4/day for a week.  When he went grocery shopping, I thought to myself, "He doesn't read MommySavers!"  I also thought he probably wasn't responsible for getting his family's meals on the table each week, as I was a little surprised at what he purchased.  He bought bags of dried beans, but then didn't mention having to cook them and we all know that for many of us, time is often equally short.  Then, he said he would save some money for treats, but could only afford one bag of carrots for fruits and vegetables.  Not something any of us would do!

 

In short, I know y'all could have done so much beter!

post #14 of 23

Last march my hubby went from making $25 and hour 40-60hrs a week to 10.85hr 30-38hrs/week. Jobs are scarce around our new home and dont pay much so we qualify for $604 in FS for a family of 6. I thought that's more than I ever spent at the store on just food well be eating great but I didn't realize at first this money is for everything we eat there is no money for dinners out or drinks, suckers and nachos at school ball games so everything we eat has to come from this money. We look everywhere for jobs and put in atleast one application every single day but are actually considering moving and losing all the money we put into this place just to be able to support ourselves again. Comes to 3.25 a day per person and groceries are higher here than our old town bc people have to pay it bc of no options hamburger is $4 a lb, bag of apples $7, 10lb taters $5.75,milk $4.10, I try to price match with aldis as much as possible.

post #15 of 23

I don't know how all of you do it.  We had 4 kids and ate cheaply, but well.  That was a while back and I had to work pt when my husband was home  to pay for food.  I think I could do 4 people on 16.00 a day.  Using: oatmeal, raisins, celery, carrots, onions, potatoes, eggs (protein)  home baked breads and desserts, jello, milk, cheese, etc.  All of the items would have to be on sale and or price matched.  How do you feed your families?  What does a typical menu look like for you?  What special things do you do to meet your goals?

post #16 of 23

I just did the math and it came to 8.33 per person per week.  Yes per week.  I guess I did do a good job after all.

post #17 of 23
Quote:
Originally Posted by mrsdutt View Post
 

I don't know how all of you do it.  We had 4 kids and ate cheaply, but well.  That was a while back and I had to work pt when my husband was home  to pay for food.  I think I could do 4 people on 16.00 a day.  Using: oatmeal, raisins, celery, carrots, onions, potatoes, eggs (protein)  home baked breads and desserts, jello, milk, cheese, etc.  All of the items would have to be on sale and or price matched.  How do you feed your families?  What does a typical menu look like for you?  What special things do you do to meet your goals?

 

Here are my go to menu ideas that are cheap

-Breakfast for dinner: pancakes, french toast, omelets, scrambed eggs or waffles

-Tacos

-Spaghetti and meatballs

-Ravioli

-Cheeseburgers

-Baked potato bar

-Walking tacos

-Mac and cheese with add in's. Look at kraft.com for recipes. Girls like the one that we add a bit of pasta sauce and pepperoni to.

-check out recipes from bisquick.com or the back of the box. You can make a homemade version of Bisquick for bigger savings.

-Goulash

-homemade pizza

-english muffin pizzas

-take cresecent rolls separated into triangles. lay pepperoni slices on top. Add half of a piece of string cheese. Roll up and bake. Serve with spag. sauce.

-maidrites

-tater tot casserole

-tuna noodle casserole

-Hamburger Helper

 

 

I buy frozen vegetables when they are on sale. 

Over time I have built up a well stocked pantry. In theory I rarely pay full price for items. I buy them on sale.

I plan meals around the sale ads, especially based off of what meat is on sale. 

I get as much as I can at Aldi's. 

I buy store brand or generic for the most part unless I can find namebrand cheaper with a sale or coupon. 

post #18 of 23
Quote:
Originally Posted by Diane View Post
 

The article does sound like it is just for food.  So yes, we spend below that as well.  My grocery spending usually includes cleaning, paper and health care items in it.

 

I usually spend $40-$50 a week for groceries for the 4 of us.  I don't always cook a meal every night or breakfast every morning.  Since being a breast cancer survivor, I watch all ingredients..and do try to do most of the cooking from scratch to keep away from all the crap in boxed foods.

post #19 of 23

I love the stuffed roll idea.  I think I'll have to try that one.

post #20 of 23

Keep in mind this number is per person per meal. More than likely if the family qualifies for SNAP there kids are getting free or reduced breakfast and lunches so there are two meals per day covered while school is in session. 

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Money Saving Tips: Food
Mommysavers › Forums › Frugal/Simple Living › Spending Less and Saving More › Money Saving Tips: Food › SNAP Food challenge - $4/person/day