Frugal Foreigner Cost Comparison: Milk

How much is a gallon of milk in your area? How much does your family drink each week? What if you couldn’t get fresh milk? How much would you pay for packaged?

Fresh milk is available in India (and I’m not just talking about the cows and goats wandering around everywhere).

You didn’t think I was kidding, did you?

Anyway, packaged fresh milk is sold in plastic bags of 250 milliliters (about 1 cup) and even though it says it’s pasteurized, I am staying away from it. Instead, I buy UHT milk – ultra-heat treated to sterilize it. UHT milk is shelf-stable and sold in the US, usually in cartons near the powdered milk in the baking aisle. Here are the cartons sold here.

I buy it in 500ml bags. Actually, I buy boxes of the bags – 500ml doesn’t last very long with my kids.

So here’s how much a gallon of milk costs in my area.

It’s about 45 rupees to $1 (US). Each 500ml bag costs Rs15, so about 33 cents. About 7 1/2 bags to a gallon. So, a gallon of milk costs me about $2.50.

I was paying about $1.79 in Utah, which has low dairy prices, but according to my unofficial poll, this is much less than the rest of the country.

Of course, I also had to pay $3 for a 1.5 liter plastic pitcher to put the milk in after it’s opened. And I am completely incapable of pouring milk from a bag without spilling some. But it sounds like I’m still paying less than a lot of other people.

So: How much is milk in your area?  Comment here, or add to the message board thread.



This entry was posted in Articles and tagged , , . Bookmark the permalink.

Related posts:
Frugal Foreigner Cost Comparison: The Cost of Being White
Frugal Foreigner Cost Comparison: $4 at the Fruit Stand
Frugal Foreigner Cost Comparison: Gas

12 Responses to Frugal Foreigner Cost Comparison: Milk

  1. Sabrina says:

    2.95 here where I live and aroun 3.50 bucks in Mexico when I go there my family drinks 6 gallons per week sometimes 7 … Milk is one of the things that takes a lot of my budget no matter if is cheap of not the problem is the quantity of milk drunk at my home we are 4! I do not drink more than a third of cup daily and the little one just drinks 24 oz daily so te Hubby and the big sister drinks everything else …

  2. Amanda says:

    Milk right now at Walmart is just 99 cents a gallon!!! I just LOVE me some Texas grocery prices! :o ) and gas prices! and housing prices! :o )

  3. casey snyder says:

    We are in Toronto and it’s $5.99 for a half gal here. We drink Lactose free milk so it is a little more expensive. We purchased it in bags today for the first time and got 4 liters for $8.99

  4. Tina H. says:

    Here in Pennsylvania it is $3.35 a gallon. I have 2 kids, ages 15 and 10 and we go through about 3 -4 gallons a week. It is getting to the point, that I might have to tell the kids to slow down with the milk because it is so exspencive.

  5. Beth says:

    I buy organic whole milk for my son, and it is about $6 a gallon in the Milwaukee, WI area. He goes through a little more than a gallon a week. Course, this will double in a few months once my 7 month old starts drinking milk.

  6. Laura says:

    We buy raw milk and it is $4.50 a gallon. It is actually a little less than the pasteurized homogenized stuff from the store.

  7. Ruby mom of 2 hsboys says:

    We drink Almond milk. A gallon of it costs us around $6.00 (2 half gallons @2.89 each). I buy it on Wednesdays and get 10% off during Wellness Wednesdays at the local grocery store.

  8. rachel says:

    i buy 1% for 2.59 / gal…that’s from sams club – if you buys uit at the regular gocery store it runs a little over $3 for store brand, $4 for TG Lee and close to $5 for the local dairy brand – although that has the best flavor of them all!

  9. JacksMommy says:

    I just bought a gallon this evening for $3.49 (US). Only my 2 1/2 year old son and I drink milk (my husband’s not a fan), but with me being 8 1/2 months pregnant we go through about 2 gallons a week!

  10. Theresa says:

    In Iowa, we buy the local dairy’s milk and just paid $3.05 per gallon. We go though about 3-4 gallons per week for a family of 6.

  11. Julie says:

    I am in NW Indiana and I buy a gallon of 2% from WalMart for $2.89…I have 4 kids + my hubby + myself drinking it, and we use at least 7 gallons a week……I’m thinking it’s time to add a cow to the chicken coop (yes, we actually got 8 chickens JUST to keep up with the hubby & kids love of eggs!!! )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge